Czym karma hipoalergiczna różni się od standardowej?
Zwierzęta, którymi na co dzień się opiekujemy, podobnie jak my zmagają się z reakcjami alergicznymi na niektóre pokarmy. Cechą, która odróżnia karmy hipoalergiczne dla psów i kotów od pozostałych produktów, jest naturalny skład. U czworonogów alergię najczęściej powodują składniki takie jak pszenica, kurczak, wołowina, cielęcina, jaja kurze oraz produkty mleczne. Eliminacja podstawowych alergenów pokarmowych sprawia, że karma hipoalergiczna jest szczególnie pożądana w przypadku kotów i psów uczuleniowców. Jeżeli jednak pokarm bazuje na kurczaku, to zawiera jednocześnie białko hydrolizowane, dzięki czemu karma nie powoduje reakcji alergicznej. Produkty hipoalergiczne najczęściej są również pozbawione sztucznych barwników oraz szkodliwych dla zdrowia polepszaczy.
Kiedy wprowadzić karmę hipoalergiczną?
Mokra lub sucha karma hipoalergiczna zalecana jest w przypadku alergii pokarmowych lub wrażliwego układu pokarmowego psa i kota. Zanim jednak wprowadzisz nowy produkt do diety czworonoga, skonsultuj się z weterynarzem. Kluczowa jest bowiem identyfikacja przyczyny odpowiadającej za problemy z sierścią, skórą lub organami wewnętrznymi. Po wprowadzeniu karmy hipoalergicznej należy monitorować stan zwierzęcia, ponieważ każdy przypadek jest inny i mogą pojawić się nowe, niepożądane reakcje organizmu. Warto pamiętać o tym, że odpowiednia dieta pomaga poradzić sobie z dolegliwościami, ale nie leczy samej alergii czy zaburzeń jelitowych.
Zalety karmy hipoalergicznej
Karma hipoalergiczna to nie tylko dobre rozwiązanie dla kotów i psów uczuleniowców - także zdrowe zwierzęta mogą skorzystać z jej zalet. Karma tego rodzaju zawiera bowiem:
- wysokiej jakości mięso, między innymi jagnięcinę oraz indyka,
- składniki pozbawione uczulającego glutenu takie jak ryż,
- mniejszą ilość węglowodanów niż w przypadku standardowych karm.
Wybierając najlepszą karmę hipoalergiczną dla psa lub kota należy uwzględnić takie czynniki jak wiek, waga czy aktywność czworonoga. Znaczenie mają również rasa oraz schorzenia, z jakimi się zmaga Twój pupil. Komponując odpowiednią dietę, zawsze należy zapoznać się ze składem karmy. Powinien być krótki, bogaty w białko zwierzęce oraz składniki odżywcze i witaminy.