Profil rasy- Jamnik

Profil rasy- Jamnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Profil rasy – Jamnik, Dachshund

Jamniki to stara, niemiecka rasa psów gończych. Niech jednak nikogo nie zmyli ich niewielki wzrost. Jamniki mają „wielki” charakter.

Historia rasy: Jamniki nazywane są z niemieckiego Dachshund. Słowo to oznacza w bezpośrednim tłumaczeniu ”pies borsuk”, czyli zwierzę o silnym ciele i krótkich nogach. Jest to niezwykle uniwersalny pies szeroko wykorzystywany w myślistwie. Oryginalnie stworzony, jako pies na króliki, doskonale schodził do nor i płoszył stamtąd schowane zwierzęta. Jest również świetnym psem tropiącym (posokowcem) i gończym.

Długość życia: około 12 lat

Rozmiar: jamnik to mały pies. Brytyjski Kennel Klub rozróżnia dwie wielkości jamników (wg wagi): standardowego (9-12 kg) i miniaturowego (4-5 kg). Natomiast w ojczyźnie jamników, Niemczech, rozróżnia się trzy wielkości psa (wg obwodu klatki piersiowej): standardowego (powyżej 35 cm), miniaturowego (30-35 cm) i króliczego (obwód poniżej 30 cm).

Wygląd: Niezwykły wygląd (długi, nisko osadzony tułów, krótkie łapy) jest przyczyną wyśmiewania jamników i przezywania ich „parówka, kiełbasa”. Mogłoby się wydawać że budowa ciała będzie stanowiła ograniczenie w poruszaniu, jednak są to niezwykle sprawne i szybkie psy. Wszystkie wielkości występują w odmianie krótkiej (gładkiej), szorstko lub długowłosej; w umaszczeniu typowym dla psów gończych od czarnopodpalanego, przez odcienie rudego do rzadkospotykanego marmurkowego (niebiesko podpalanego, szarego z żółtymi znaczeniami). Białe przebarwienia są niepożądane.

Dodatkowo jamniki wyróżniają się długimi opadającymi uszami i dużymi, ciemnymi oczami w kształcie migdałów.

Temperament: Radosny, żywiołowy jamnik jest bardzo popularny na całym świecie. Głównie, jako pies do towarzystwa. Niezmiernie przywiązuje się do opiekunów i jest bardzo oddany rodzinie, szczególnie dzieciom. Jego dusza myśliwego jest wciąż silna, więc może przekopać grządki w ogródku lub pochwalić się upolowanym kretem. Do pełni szczęścia potrzebuje odpowiedniej dawki zabaw na świeżym powietrzu.

 

Sprawdź w naszym sklepie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
body
Sklep internetowy Shoper.pl