Lato i długie spacery - pokarm dla aktywnych psów

Lato i długie spacery - pokarm dla aktywnych psów

Letnie spacery z psem to nie tylko komary, kleszcze i ryzyko boreliozy, ale również zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Wzmożona aktywność fizyczna wymaga podawania karmy o dużej energii metabolicznej, czyli takiej, które zapewni odpowiednią termoregulację, pracę mięśni oraz ustabilizuje inne procesy związane z funkcjonowaniem psiego organizmu. Dowiedz się, którym czworonogom szczególnie polecana jest karma dla aktywnych psów oraz jakie powinna zawierać składniki. 

Karma dla aktywnych psów, czyli jakich?

Aktywne czworonogi mają specyficzne potrzeby pokarmowe, co wynika z dużego wysiłku i dodatkowego obciążenia organizmu. Innymi słowy, aktywny pies ma dużo szybszy metabolizm niż zwierzęta spędzające większość czasu w domu. Do psów, którym ruch towarzyszy na co dzień, zaliczamy:

  • psy pracujące, czyli stróżujące, policyjne, ratownicze albo pasterskie, które czynnie pomagają ludziom,
  • psy biorące udział w zawodach sportowych takich jak psie zaprzęgi, zawody agility czy latających psów,
  • psy biegające amatorsko, czyli chętnie ganiające za piłką lub towarzyszące nam podczas biegania,
  • psy lubiące długie, wielogodzinne spacery.

Do najbardziej popularnych ras psów aktywnych należą między innymi Border Collie, Alaskan Husky, Owczarek niemiecki, Golden Retriver, ale również mniejsze, niezwykle ruchliwe Russel Jack Terrier czy Beagle. Każdy z tych czworonogów, niezależnie od tego, na czym polega jego aktywność, potrzebuje wysokokalorycznej diety o zwiększonej zawartości tłuszczu.

Karma dla psa aktywnego – skład i dawkowanie

Karma dla psa zawsze powinna być wysokiej jakości, mięsnym posiłkiem, ale w przypadku wzmożonej aktywności należy dodatkowo zapobiegać szybkiej utracie masy ciała. Do tego niezbędne są tłuszcze, które jednocześnie wpływają na smak posiłku oraz są bogatym źródłem kwasów Omega, ułatwiającym przyswajanie witamin i składników odżywczych. Przede wszystkim jednak dobrą karmę dla psa aktywnego charakteryzuje wysoka zawartość mięsa. Podejrzewamy, że Twoja pierwsza myśl była taka: gdzie znajdę taki pokarm? Doświadczenie i znajomość rynku podpowiada nam, że dobrym rozwiązaniem będą między innymi:

  • zawierająca lekkostrawne białko zwierzęce wysokiej jakości karma dla psa Dr John, którą opracowała rodzinna firma z Wielkiej Brytanii,
  • karma dla psa Naturediet o wysokiej zawartości niskoprzetworzonego mięsa, która nie będzie powodować nadmiernego przyrostu masy ciała. 

W karmie, oprócz mięsa, powinny się znaleźć dodatkowe substancje takie jak wyciąg z małży nowozelandzkich, które chronią stawy czworonogów szczególnie narażonych na kontuzje właśnie podczas wysiłku fizycznego. 

Jak karmić aktywnego psa? 

Podobnie jak w przypadku człowieka, żołądek psa przed rozpoczęciem aktywności fizycznej nie może być ani pusty, ani tym bardziej przeciążony. Optymalnym rozwiązaniem jest podanie 1/4 lub 1/3 dziennej dawki na 2-3 godziny przed treningiem. Pozostałą część posiłku należy podać jakiś czas po powrocie do domu – tym samym nie narażasz psa na dodatkowe dolegliwości.

Sprawdź w naszym sklepie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
body
Sklep internetowy Shoper.pl