Jedzenie dla fretki – co może jeść fretka, a czego nie powinna?

Jedzenie dla fretki – co może jeść fretka, a czego nie powinna?

To, co jedzą fretki, różni się nieco od naszego wyobrażenia o żywieniu domowych zwierząt – wynika to przede wszystkim z tego, że najczęściej opiekujemy się psami i kotami, które mają inne potrzeby. Zaniedbanie diety prowadzi do tego, że fretka traci charakterystyczną i ujmującą chęć do zabawy. Pojawi się natomiast apatia oraz choroby, które nieleczone mogą doprowadzić nawet do śmierci. Dowiedz się, co jedzą fretki, aby zadbać o zdrowie i samopoczucie swojego pupila, tym samym unikając niepożądanych konsekwencji. 

Co je fretka, czyli jak wygląda podstawa diety

Fretka domowa to drapieżnik i 100% mięsożerca, dlatego podstawą diety musi być białko pochodzenia zwierzęcego. Co je fretka oprócz mięsa? Zadbaj o suplementowanie tauryny – mimo, że jej naturalnym źródłem jest surowe mięso. Konieczność suplementacji wynika z tego, że organizm fretki nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować tauryny, która odpowiada za prawidłową pracę serca i rozwój układu nerwowego. Przede wszystkim jednak tym, co je fretka domowa, jest surowe mięso pochodzące z różnych zwierząt (w tym ryby morskie), oprócz wieprzowiny. Zadbaj o to, by mięso było zamrożone co najmniej 24 godziny wcześniej, a ilość podrobów nie przekraczała 10% diety. 

Dlaczego karmienie fretki mięsem jest ważne?

Dlaczego to nie owoce stanowią dla fretki podstawę diety? Pomijając kwestię zbyt wysokiej zawartości cukru w owocach (zapotrzebowanie na węglowodany w przypadku tych zwierząt jest niemalże zerowe), mięso w surowej postaci dostarcza fretce odpowiedniej ilości witamin – podczas gotowania ulegają one dezaktywacji. Fretka domowa powinna otrzymywać również odpowiednio przygotowane kości płaskie i wielokształtne takie jak mostek, kręgosłup czy żebra, które minimalizują ryzyko niedoboru wapnia w organizmie. Oznacza to, że wcześniej musisz je roztłuc na drobniejsze kawałki lub zmielić.

Dlaczego posiłki dla fretki muszą być bogate w mięso? Tak skomponowana dieta jest dla fretki niezbędna, aby utrzymać zdrowie i zapewnić większą szansę na dłuższe życie.   

Owoce i warzywa w diecie fretki

Zarówno owoce, jak i warzywa to dla fretki rzadko podawane przysmaki – zwierzęta te mają małe żołądki, a co za tym idzie krótki czas trawienia, szczególnie składników roślinnych. Owoce zawierają fruktozę, która zaburza gospodarkę węglowodanową fretki oraz może doprowadzić do problemów z uzębieniem. Co więcej, fretka nie produkuje amylazy odpowiedzialnej za trawienie węglowodanów w jamie ustnej, co przenosi ciężar trawienia na trzustkę. Zbyt duża ilość węglowodanów może doprowadzić do zapalenia, a nawet niewydolności trzustki, dlatego konieczny jest umiar w podawaniu owoców dla fretki. Podobne podejście zalecamy do warzyw. Dla urozmaicenia diety fretki możesz wprowadzić ogórka, arbuza lub paprykę.

Zakazane jedzenie dla fretki

Skoro odpowiedź na pytanie, czy fretka je mięso, jest twierdząca, możesz błędnie uznać, że dotyczy to każdego rodzaju mięsa. Zwierzątkom w żadnym wypadku nie należy podawać surowej wieprzowiny, dlatego uważaj przygotowując ją dla pozostałych domowników. Unikaj również pozbawionych witaminy B1 ryb słodkowodnych. Zakazane jedzenie dla fretki to również:

  • herbata,
  • kawa,
  • alkohol,
  • mleko,
  • czekolada,
  • przekąski o dużej zawartości soli.

Odżywianie fretki wymaga uważności – choć wskazane jest surowe mięso, lepiej unikać tego chudego, np. piersi z kurczaka. Wydawać by się mogło, że przysmaki dla małej fretki to mało odpowiedzialny wybór, tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie, by włączyć do jadłospisu jajka przepiórcze lub żółtko kurze pozbawione białka. 

Czy sucha karma może być częścią diety fretki?

Sucha karma dla fretki nie powinna stanowić podstawy diety – eksperci są jednak świadomi, że wiele osób korzysta z tego udogodnienia, jakim jest podawanie gotowego pokarmu. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętaj, że karma musi być wysokiej jakości produktem, a więc zawierać minimum 36% białka i 20% tłuszczu oraz dodatek kwasów tłuszczowych Omega-3 (jak np. karma dla fretki dr John). Nigdy jednak nie traktuj suchej karmy jako codziennego jedzenia fretki.

Podsumowanie

Wbrew pozorom pytanie, co jedzą fretki, jest zadawane zbyt rzadko – wiele osób nadal nie wie, jak powinny wyglądać zdrowe, pełnowartościowe posiłki dla ich zwierząt. Brak wiedzy może doprowadzić do nieszczęścia, dlatego w dzisiejszym artykule, wyjaśniliśmy, czym karmić fretkę. Wiesz już, że podstawowym elementem diety powinno być surowe mięso – najlepiej zróżnicowane gatunkowo i z niewielką ilością podrobów. Przysmaki dla małej fretki takie jak owoce czy warzywa traktuj jako sposób na urozmaicenie jadłospisu, ale rób to z umiarem. Nie zapominaj o stałym dostępie do czystej wody, ale podawanej w dużym pojemniku zamiast w poidle kulkowym. Dzięki temu masz pewność, że zwierzę wypije odpowiednią ilość płynu w ciągu dnia. Wiedząc, co je fretka domowa i pilnując jakości pożywienia, zapewnisz jej zdrowe i radosne życie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
body
Sklep internetowy Shoper.pl