Jaka karma dla suki w ciąży?

Jaka karma dla suki w ciąży?

Odpowiednie żywienie suki w ciąży może być nie lada wyzwaniem. Dlatego tak istotną sprawą jest to, jaka karma dla suki w ciąży powinna być jej podawana. Właściwe żywienie jest szczególnie ważne dla ciężarnych suczek, które wymagają zbilansowanej diety do prawidłowego przebiegu ciąży. W tym artykule doradzimy Ci, jak prawidłowo karmić ciężarną sukę, a także jaka karma dla suki karmiącej szczeniaki będzie odpowiednia. 

Potrzeby żywieniowe suki w okresie ciąży

Suczki w ciąży mają wyjątkowe potrzeby żywieniowe, dlatego wybór dobrze zbilansowanej karmy ma kluczowy wpływ na zdrowie mamy i szczeniąt. Warto więc zdecydować się posiłki wysokiej jakości, a wszystkie wątpliwości konsultować z lekarzem weterynarii. Najważniejsze, aby suka w ciąży przyjmowała odpowiednią dawkę kalorii w karmie, która będzie posiadała wysoki wskaźnik strawności. Oznacza to, że każdy kęs posiłku będzie miał maksymalną przyswajalność składników odżywczych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ ciężarne suczki często mają wahania apetytu. Właściwe dobranie karmy dla suki w ciąży zapewni jej wszystkie potrzebne składniki pokarmowe podczas ciąży, a także po porodzie. Dobra karma powinna zawierać zwiększoną zawartość tłuszczów, odpowiednią ilość wapnia i fosforu oraz dodatek kwasów tłuszczowych DHA i EPA, które wpływają pozytywnie na układ nerwowy szczeniąt. Warto pamiętać o zapotrzebowaniu ciężarnych suczek na węglowodany – ich niedobór może prowadzić do groźnej hipoglikemii. 

Najlepsza karma dla suki w ciąży

Jeśli zastanawiasz się, czym prawidłowo karmić ciężarną suczkę, to warto ustalić kilka najważniejszych zasad:

  • nie przekarmiaj suczki – podawanie dużej ilości smakołyków i rozpieszczanie przyszłej mamy dla niektórych osób jest wyrazem troski o dobre samopoczucie suczki. Prowadzi to jednak do otyłości, która finalnie może powodować wiele komplikacji okołoporodowych. 
  • odpowiednie żywienie przed ciążą – zanim zaczniesz planować miot u Twojej pupilki, zadbaj o jej zdrowie i kondycję fizyczną. Niedożywienie może być równie niebezpieczne dla organizmu co otyłość i powodować zagrożoną ciążę. Nie należy też stosować szybkich diet odchudzających lub zwiększających masę ciała, gdy suczka już jest ciężarna. 
  • suplementacja – dobrej jakości sucha karma nie wymaga dodatkowych suplementów. Podawanie ich może prowadzić do przedawkowania i wywołać wady rozwojowe u szczeniaków. Suplementy należy dodawać do posiłku tylko wtedy, kiedy samodzielnie przygotowujesz gotowane jedzenie. 

Karma dla suki w ciąży powinna być więc dobrze zbilansowana i dostosowana do nadzwyczajnych potrzeb żywieniowych. Pamiętaj o regularnych porach posiłków i odmierzaniu odpowiedniej dawki jedzenia do wieku, wagi psa i zaawansowania ciąży. Idealna karma powinna zawierać minimum 30% białka oraz około 20% tłuszczów i 25% węglowodanów. Wszelkie wątpliwości konsultuj z lekarzem, najlepiej podczas regularnych wizyt kontrolnych.

Jak dbać o karmienie suki po porodzie?

Odpowiednio dobrana karma wpływa na szybki powrót do formy suki po ciąży. Karma dla suk karmiących powinna przede wszystkim zawierać dużą dawkę białka. Podczas ostatnich tygodni ciąży oraz po porodzie należy zwiększyć dzienną porcję białka o około 25%. Weź pod uwagę, że kilka dni przed porodem apetyt suczki może się zmniejszyć – jest to zupełnie normalne i zwiastuje nadchodzące rozwiązanie ciąży. Natomiast po porodzie apetyt zwiększa się w widoczny sposób, ponieważ nowa mama ma gromadkę szczeniaków do wykarmienia. Podczas laktacji dobrze jest podawać suczkę wysokobiałkową karmę dla szczeniąt, aby mogła wyprodukować odpowiednią ilość mleka. W miarę przestawiania szczeniąt na pokarmy stałe można też wracać powoli do sposobu żywienia suczki sprzed ciąży. Pamiętaj, że zdrowie suczki wpływa na właściwy rozwój miotu.

Podsumowanie

Wiesz już, jak wybrać karmę dla ciężarnej suczki oraz jakie jest jej zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Zadbaj o zdrowie suczki przed planowaniem miotu i zwróć uwagę na właściwe żywienie również w trakcie połogu. Pamiętaj też o regularnych wizytach u weterynarza. Odpowiednio zbilansowana karma dla psa nie musi być skomplikowaną i trudną sprawą. W naszym sklepie internetowym znajdziesz produkty najwyższej jakości, takie jak między innymi karma hipoalergiczna dla psów ze skłonnościami do uczuleń pokarmowych, czy karma lekkostrawna przeznaczona dla czworonogów o specjalnych potrzebach żywieniowych. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
body
Sklep internetowy Shoper.pl