Jak karmić psa seniora? Jaka karma dla starszego psa?

Jaka karma dla starszego psa?

Wielu opiekunów czworonogów zastanawia się, jak karmić swojego psa seniora, a także kiedy jest właściwy moment na przestawienie pupila na nową karmę. Odpowiednie żywienie i suplementacja są bardzo istotne, jeśli chcesz, aby Twój pies cieszył się zdrowiem i witalnością przez długi czas. Wraz z nadejściem starości zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze się zmienia. Wtedy pojawia się pytanie, jaka karma dla starszego psa zapewni mu spokojną i szczęśliwą starość, dostarczając wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Podejmując tę decyzję, warto na początku ustalić, kiedy powinno się przestawić dorosłego psa na karmę dla psa seniora.

Od czego zależy starzenie się psa?

Odróżnienie psa dorosłego od psa dojrzałego leży przede wszystkim w kwestii wieku. Proces starzenia jest mocno związany ze średnią długością życia danej rasy, która często zależy od wielkości oraz wagi. Większe psy żyją zazwyczaj krócej, dlatego dojrzały wiek osobnika rasy olbrzymiej (40 kg i więcej) to około 7 lat. Najdłużej natomiast żyją psy o wadze do 9 kg – za seniorów można ich uznać w okolicach 12 roku życia. Po czym jeszcze poznasz, że Twój pupil jest już seniorem? Starsze psy wolniej się poruszają, masa ciała (a szczególnie masa mięśniowa) zmniejsza się, wzrok, słuch, węch oraz apetyt również ulegają pogorszeniu. Co więcej, u psich seniorów zwiększa się zapotrzebowanie na sen oraz pojawia się siwizna wokół pyska i oczu. Oczywiście nie ma zasady, że każdy pies wpasuje się w te ramy, więc każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Kiedy wypatrzysz oznaki starzenia u Twojego psa, możesz zastanawiać się nad zmianą diety. Odpowiadamy na pytania, na co zwracać uwagę i jaka jest najlepsza karma dla starego psa.

Co powinien jeść pies senior?

Zastanawiając się, jak karmić starszego psa, warto na początku sprawdzić, czy pies jest zdrowy. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wszelkich schorzeń kostnych, nadwagi, chorób narządów wewnętrznych i wiele innych. Jeśli Twój pies jest schorowany, to wszystkie decyzje żywieniowe należy skonsultować z lekarzem i dobrać specjalistyczną karmę. Właściwe żywienie i badania kontrolne to najlepsza profilaktyka, która może przedłużyć życie czworonoga. Odpowiednia karma dla psa seniora powinna spełniać warunki związane z wiekiem pupila. Warto zwrócić uwagę na:

  • kaloryczność – starsze psy mają zdecydowanie mniej energii niż psy dorosłe. Oznacza to, że pies senior ma niższe zapotrzebowanie energetyczne nawet o 40%. Dojrzały wiek oznacza też zmiany w metabolizmie, dlatego optymalna kaloryczność w karmie psa seniora wynosi mniej więcej 4 kcal na 1 gram karmy.
  • konsystencja karmy – pies w podeszłym wieku ma często problemy z uzębieniem, dziąsłami lub przełykaniem pokarmu. Jeśli Twój pupil cierpi na takie dolegliwości, to karma mokra będzie dla niego prawdziwą ulgą. Dobrze sprawdzi się także karma sucha namaczana w wodzie. Natomiast jeśli pies ma zdrowe zęby i bez problemu radzi sobie z suchym pokarmem, to nie ma potrzeby z niego rezygnować. Jedzenie twardej karmy wpływa bowiem pozytywnie na oczyszczanie płytki nazębnej i może opóźnić powstawanie kamienia nazębnego.
  • składniki odżywcze – bardzo ważne jest, aby pokarm dla dojrzałego psa zawierał dużą ilość łatwo przyswajalnego białka, ponieważ w tym wieku szybko dochodzi do jego utraty. Białko powinno stanowić około 25% diety psa seniora. Zwróć uwagę również na witaminy, szczególnie witaminę K, B, E i C, a także właściwą dawkę luteiny, wapnia oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega.

Jaka karma dla starszych psów będzie najlepsza?

Wybierając najlepszą karmę dla Twojego dojrzałego psa, zwróć uwagę na jego indywidualne potrzeby. Jeśli psi senior jest zdrowy i nie cierpi na poważne choroby, to idealny pokarm powinien być lekkostrawny i smaczny. Zwróć uwagę na takie elementy składu karmy jak:

  • witaminy i przeciwutleniacze,
  • minimum 25% zawartości białka,
  • około 5% włókna w suchej masie (większa ilość może powodować zaparcia),
  • glikozaminoglikany (wspomagają funkcjonowanie stawów).

Dobrym wyborem będzie karma lekkostrawna, która odciąży układ trawienny i nie będzie powodować problemów z wypróżnianiem. W ten sposób oszczędzisz psu zbędnych nieprzyjemności, co z pewnością pozytywnie wpłynie na jego samopoczucie

Podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaką karmę dla psa seniora należy wybrać. Każdy pies ma indywidualne potrzeby, historię chorób i styl życia. Jako opiekun psa najlepiej wiesz, w jakiej jest kondycji fizycznej, jaki rodzaj pokarmu preferuje i jak szerokiego zakresu opieki wymaga. Zadbaj o to, aby starszy pies miał stały dostęp do wody oraz regularne pory posiłków. Częste podawanie mniejszych porcji zwiększa wchłanianie się składników odżywczych, najlepiej więc podawać 2-3 posiłki dziennie. Specjalne potrzeby pupila konsultuj z lekarzem weterynarii i pamiętaj o zbilansowanej diecie bogatej w białko, minerały i inne składniki odżywcze.

Bestsellery
Arden Grange Puppy Junior Large Breed 12kg
Arden Grange Puppy Junior Large Breed 12kg

250,00 zł

Arden Grange Adult Large Breed 12 kg
Arden Grange Adult Large Breed 12 kg

250,00 zł

Dr John Puppy 10kg
Dr John Puppy 10kg

155,00 zł

szt.
Arden Grange Puppy Junior 2kg
Arden Grange Puppy Junior 2kg

69,00 zł

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
body
Sklep internetowy Shoper.pl