Jaka karma dla maltańczyka?

Jaka karma dla maltańczyka?

Wprowadzając rasowego czworonoga do rodziny, wiele osób zastanawia się, jaka karma dla maltańczyka będzie odpowiednia? Przede wszystkim właściciele małego psa rasowego powinni wiedzieć, że żywienie szczeniaka i dorosłego maltańczyka wymaga innego pokarmu. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich składników odżywczych, w szczególności białka. Wpływa ono na prawidłowy wzrost i dobre samopoczucie zwierzaka. Czym kierować się, kiedy nie wiemy, jaka karma dla naszego maltańczyka będzie najlepsza?

Maltańczyk - czym charakteryzuje się ta rasa psów?

Maltańczyk to pies bardzo łagodny w usposobieniu, a przy tym szybko przywiązujący się do swoich właścicieli. Rasa ta zaliczana jest do odmiany miniaturowej, a prawidłowa waga dorosłego psa wynosi od 2 do 4 kg. Coraz częściej małe czworonogi widuje się w domach z dziećmi, ponieważ są one doskonałymi towarzyszami do zabaw. Cechą wyróżniającą maltańczyka jest posłuszeństwo i brak nieuzasadnionej agresji. Średnia długość życia psiaka wynosi od 12 do 16 lat.

Maltańczyk charakteryzuje się śnieżnobiałym włosiem, jednak jeśli u Twojego psa występuje barwa kości słoniowej – nie masz się o co martwić. Dla zachowania prawidłowej struktury włosa ważna jest świadomość, jaka karma dla szczeniaka maltańczyka będzie odpowiednia. Dużo problemów zdrowotnych dorosłych psów ma związek z ich nieprawidłowym rozwojem w okresie szczenięcym. Oczywiście to, jaką karmę dla maltańczyka dorosłego wybrać, musisz oprzeć również o indywidualne potrzeby pupila.

Co karma dla maltańczyka powinna zawierać?

W przypadku maltańczyka musisz liczyć się z jego zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Białko to podstawa, zwłaszcza kiedy zastanawiamy się jaka karma dla maltańczyka szczeniaka będzie odpowiednia. Wpływ na to ma nie tylko szybki krok w dorosłość czworonoga, ale również potrzeba regeneracji włosów i skóry. Karma dla maltańczyka powinna zawierać dobrze zbilansowany zestaw aminokwasów oraz kwasy tłuszczowe omega – poprawiające jakość skóry i włosia.

Jaka karma dla maltańczyka będzie najlepsza?

Jaka karma dla maltańczyka powinna zwrócić Twoją uwagę? Przede wszystkim karma dla małych psów powinna pochodzić od sprawdzonego producenta z certyfikatem jakości. Zwróć uwagę na składniki takie jak:

  • witamina A i E,
  • witamina D3,
  • żelazo,
  • mangan,
  • jod.

Trzeba ostrożnie podawać psu karmę z wysoką zawartością miedzi i beta-karotenu. Składniki te są niezbędne dla maltańczyka, jednak w odpowiedniej dawce – musisz na to zwrócić szczególną uwagę, zastanawiając się jaka karma dla Twojego maltańczyka będzie odpowiednia.

Co dla szczeniaka?

A co w przypadku młodego pieska? To, jaką karmę dla szczeniaka maltańczyka wybierzesz, ma duże znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju. Karma dla psa jeszcze niedorosłego powinna być bardziej kaloryczna. Sama częstotliwość jej podawania jest istotna i w przypadku juniorów wynosi od 5 do 6 posiłków dziennie. Innym ważnym czynnikiem jest to, jaką karmę szczeniak maltańczyk dostawał u poprzedniego właściciela bądź hodowcy. Mały pies źle reaguje na szybką zmianę sposobu żywienia, dlatego nową karmę trzeba wprowadzać stopniowo.

Nowy pokarm wprowadzaj powoli, najlepiej dosypując na początek 10-15 gramów do poprzedniej karmy. Proces ten powinien trwać około tygodnia, poprzez dodanie 5-10 gramów każdego dnia. Jest to optymalny czas do przystosowania się układu trawiennego Twojego pupila.

Co dla dorosłego maltańczyka?

Jaką karmę dla maltańczyka w wieku dorosłym powinieneś wybrać? Przede wszystkim musi być ona mniej kaloryczna niż porcja dla szczeniaka. Wybierając pokarm, należy wziąć pod uwagę wiek pupila, ponieważ karma adult i senior różnią się zawartością składników. Starsze maltańczyki są mniej ruchliwe i większą część dnia spędzają na śnie i regeneracji. Powoduje to wzrost ilości tkanki tłuszczowej.

Czym w takim razie kierować się, wybierając karmę dla dorosłego maltańczyka? Zwróć uwagę na:

  • niską kaloryczność,
  • kwasy omega 3 i 6,
  • zawartość jodu i manganu,
  • mniejszą dawkę magnezu.

Jaka karma dla maltańczyka na zacieki?

Częstym problemem dla maltańczyków są pojawiające się pod oczami zacieki. Przekłada się to nie tylko na nieestetyczny wygląd, ale również może powodować przewlekłe dolegliwości. Wbrew pozorom odpowiednio dobrany pokarm ma tutaj kluczowe znaczenie – jednak wielu właścicieli psów nie wie, jaka karma na zacieki będzie najlepsza dla maltańczyka.

Przyczyn występowania dolegliwości jest wiele, dlatego najlepiej udaj się do weterynarza. Jednak zmiana pokarmu jest wskazana, gdyż problem ten bardzo często występuje u maltańczyków nietolerujących mięsa z kurczaka lub zbóż. Karma bezzbożowa powinna być obowiązkowym elementem diety. Pamiętaj jednak o zasadzie tygodniowego przystosowania – w innym wypadku możesz narazić maltańczyka na nieprzyjemne dolegliwości.

Nieprawidłowa dieta to najczęściej popełniany błąd wśród właścicieli maltańczyków, co przekłada się na otyłość i inne problemy zdrowotne. To właśnie dlatego warto zadbać o swojego pupila, kupując tylko sprawdzoną karmę od cenionych producentów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
body
Sklep internetowy Shoper.pl