Jaka karma dla labradora?

Jaka karma dla labradora?

Masz labradora i chcesz, żeby był zdrowy i cieszył się dobrą kondycją? Zastanawiasz się, jaka karma dla labradora będzie najwłaściwsza? Słusznie, ponieważ odpowiednio dobrana karma to podstawa diety czworonoga. Dzięki właściwemu żywieniu, będzie mógł uniknąć wielu chorób i czuć się szczęśliwym. Najlepsza karma dla labradora to taka, która jest dobrana do jego indywidualnych potrzeb. Odpowiedź na pytanie, jak karmić labradora, będzie różna w zależności od jego wieku, stanu zdrowia czy aktywności.

Charakterystyka labradora

Labradory retrievery są pochodzącymi z Kanady psami myśliwskimi. Należą do psów dużych, co w znacznym sposób wpływa na to, czym je karmić. Te czworonogi cechuje bardzo duża żywiołowość, z czym wiąże się również ich wysokie zapotrzebowanie kaloryczne. Wymagają wiele ruchu, np. w postaci regularnych, długich spacerów. Labradory to towarzyskie istoty doskonale odnajdujące się wśród rodzin z dziećmi, gdyż szybko się uczą i przystosowują do otoczenia. 

Niestety, elementem tej nauki są często sposoby na wyłudzenie kolejnej porcji smakołyków od właściciela. Zwykle niezależnie od tego, jaka karma dla labradora wyląduje w jego misce, to zaraz znika. Słyną one z wielkiego apetytu, który niekontrolowany prowadzi do otyłości i wielu schorzeń, m.in. cukrzycy czy dysplazji stawów biodrowych. W przypadku tej rasy jest to przypadłość genetyczna, gdyż labradory posiadające zmutowany gen głodu mają ciągłą potrzebę jedzenia. Jeśli chcesz, by Twój pupil był zdrowy, musisz stale monitorować jego żywienie. Dowiedz się, jaka karma dla labradora będzie najlepsza i zadbaj o jego właściwe karmienie.

Jaką karmę dla labradora wybrać?

Najlepsza karma dla labradora jest pełnowartościowa, odpowiednio zbilansowana i zawiera wysokiej jakości skład. Karmienie labradora przypomina nieco dietę innych dużych ras. Właściwie dobrana karma dla labradora jest lepszym rozwiązaniem niż żywienie go domowymi posiłkami, gdyż zawiera prawidłowe proporcje składników odżywczych, w przeciwieństwie do resztek z obiadu.

To, czym karmić labradora, zależy od kilku podstawowych czynników, takich jak:

  • wiek,
  • stan zdrowia,
  • aktywność,
  • alergie i uczulenia.

Nie wybieraj tanich, popularnych karm dla swojego pupila. Zawierają one sztuczne dodatki, które są zbędne Twojemu psu. Pokarm spełniający wymogi diety labradorów jest bogaty w mięso, zdrowe tłuszcze, witaminy oraz inne ważne elementy. Przykładowo, dobra karma dla szczeniaka labradora ma w swoim składzie glukozaminę i chondroitynę, które wspierają jego stawy w okresie wzrostu.

Popularny dylemat: karma sucha czy mokra?

Właściciele czworonogów bardzo często zastanawiają się, która karma dla psa będzie lepsza - sucha czy mokra. Oba rozwiązania mają swoje zalety, dlatego też niejednokrotnie stosuje się dietę mieszaną. Oznacza to, że raz psu podaje się pokarm suchy, a raz mokry. 

Karma sucha stanowi bazę diety labradora, gdyż jest bardzo sycąca, a porcje mogą być mniejsze. Wymaga też dłuższego gryzienia, oczyszczając przy okazji zęby pupila. Jedzenie w postaci mokrej przypomina natomiast w znacznym stopniu mięso i dobrze nawadnia. Wilgotna powłoka kawałków karmy sprawia, że posiłek staje się dla czworonoga jeszcze bardziej apetyczny. Pamiętaj, że niezależnie od tego, który z pokarmów wybierzesz, karma dla labradora musi być przede wszystkim wysokiej jakości, a jej kaloryczność nie powinna przekraczać dziennego zapotrzebowania żywieniowego.

Prawidłowy dobór karmy dla szczeniaka

Właściwa karma dla labradora szczeniaka musi być dostosowana do jego wieku. Cechuje ją większa lekkostrawność i przyswajalność, co jest kluczowe dla tak młodego organizmu. Jak wcześniej wspomnieliśmy, dobra karma dla szczeniaka labradora powinna być odpowiednio skomponowana tak, by zawierała składniki wspomagające bezpieczny wzrost i rozwój malucha. Szczególną uwagę zwróć na zawartość wapnia i fosforu, ważnych z punktu widzenia układu kostnego juniora.

Żywienie dorosłego labradora

Zazwyczaj labradory karmi się dwa razy dziennie, rano i wieczorem. To jaka karma będzie najlepsza dla dorosłego labradora zależy od tego, w jakiej jest kondycji zdrowotnej. Jeśli Twój pupil jest aktywny, dużo się rusza i nic mu nie dolega, to jego zapotrzebowanie kaloryczne będzie wysokie. Dla psa z nadwagą dobierz karmę odchudzającą, która pozwoli mu wrócić do formy. W obu przypadkach kluczem jest ścisłe przestrzeganie norm żywieniowych i unikanie zbyt częstego serwowania smakołyków.

A co w przypadku, gdy Twój pupil jest alergikiem? Odpowiednia dla niego będzie karma dla psa bez zbóż, która ma dobrze zbilansowany skład i nie zawiera składników uczulających.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, jaka karma dla labradora będzie najlepsza, brzmi: pełnowartościowa i indywidualnie dobrana. Musi ona zapewniać Twojemu pupilowi wszelkie ważne składniki odżywcze. Pilnuj regularności jego posiłków i nie przyzwyczajaj go do tuczących smakołyków. Wybierając karmę, korzystaj z usług renomowanych dostawców dbających o jakość produktów. Spraw, by Twój labrador był szczęśliwy i zdrowy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
body
Sklep internetowy Shoper.pl