Jak i czym karmić kota?

Jak i czym karmić kota?

Z odpowiedzią na pytanie, jak karmić kota musi się zmierzyć każdy, kto planuje przygarnąć kota lub przed chwilą to zrobił – odpowiednia dieta stanowi fundament prawidłowego rozwoju nie tylko w przypadku ludzi, ale również innych zwierząt, o czym naprawdę łatwo zapomnieć. Kot jest mięsożercą, co niestety nie do końca rozwiązuje problem, czym karmić kota mieszkającego z ludźmi. Dlaczego? Teoretycznie najlepszym rozwiązaniem jest BARF (ang. Biologically Appropriate Raw Food), czyli dieta składająca się z surowego mięsa oraz suplementów takich jak tauryna, jednak wiele osób, z różnych względów, decyduje się na gotową karmę dla kota. W związku z licznymi wątpliwościami podpowiadamy, jak karmić kota tak, by zadbać o jego zdrowie i samopoczucie. 

Jaką karmę dla kota wybrać?

Załóżmy, że BARF nie stanowi podstawy żywienia Twojego pupila – w związku z tym naturalnie pojawia się pytanie, czym karmić kota. Kluczowym kryterium decydującym o tym, jaki pokarm trafi do kociego żołądka, jest wiek. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak karmić małego kota oraz kota dorosłego. 

Karma dla kociąt

Jak karmić małego kota? W przypadku kocich noworodków obowiązkowym pokarmem jest siara, czyli mleko matki produkowane tuż po porodzie. W okresie przejściowym, czyli w momencie, gdy kotu wyrzynają się zęby, można stopniowo przechodzić na pokarm stały – mięsną mokrą karmę dla kota rozrzedzoną wodą. Czym karmić małego kotka w okresie osadzenia (między 6 a 12 tygodniem życia)? Najlepszym rozwiązaniem będzie wysokojakościowa mokra karma dla kociąt.

Karma dla kotów dorosłych

Dorosłe zwierzęta również powinny spożywać mokrą karmę dla kota – jeżeli w Twoim domu obecna jest sucha karma dla kota, pamiętaj o zapewnieniu ciągłego dostępu do wody. Koty są ewolucyjnie przystosowane do nawadniania organizmu za pomocą upolowanych zwierząt, składających się z wody w co najmniej 70%, dlatego tak ważne jest zadbanie o to, by Twój pupil regularnie pił wodę. 

Jak rozpoznać dobrą karmę dla kota?

Wiesz, jak karmić kota – zapewniając mu odpowiednie nawodnienie organizmu oraz wysokobiałkową (pochodzenia zwierzęcego!) dietę. Jak jednak rozpoznać, która karma dla kota będzie najlepsza? Unikaj produktów zawierających:

  • dużą ilość białka roślinnego, ponieważ koty mają problem z jego przyswojeniem,
  • dużą ilość cukrów – koty nie posiadają receptorów smaku słodkiego, a obecność cukrów w diecie może prowadzić do chorób metabolicznych takich jak cukrzyca,
  • liczne zboża, które odpowiadają za alergie pokarmowe i stanowią tańszy zamiennik mięsa.

Karma dla kotów powinna Cię zaniepokoić również wtedy, gdy ma niejasno opisany skład – jest to jasny sygnał, że producent chce coś przed Tobą ukryć. Czym zatem karmić kota? Przede wszystkim szukaj produktów bogatych w mięso mięśniowe, ale zawierających również podroby oraz suplementy, które należy rozumieć jako uzupełnienie diety. Dobra karma dla kotów dorosłych będzie zawierać tłuszcz, w tym olej pochodzenia rybnego oraz taurynę. 

Jak często karmić kota?

W przeciwieństwie do psów, koty nie są w stanie jednorazowo przyjąć dużej porcji pokarmu, dlatego karma dla kotów dorosłych podawana trzy razy dziennie nie wystarczy. Jak często karmić kota, aby odpowiedzieć na jego realne zapotrzebowanie? Optymalnym rozwiązaniem będzie pięć posiłków dziennie (lub więcej), podawanych systematycznie i o stałych porach. Stały dostęp do suchej karmy dla kota wiąże się z ryzykiem otyłości. 

Czego nie podawać kotu?

Koty tracą zdolność trawienia laktozy wraz z upływem 8 tygodnia życia, co oznacza, że w kociej diecie należy unikać mleka. Błędem jest również podawanie resztek posiłków spożywanych przez ludzi oraz karmy dla psa, która zwykle zawiera więcej węglowodanów, a pozbawiona jest tauryny. Zdecydowanie dobrym jedzeniem dla kota nie są również słodycze, cebula, czosnek, szczypiorek, awokado, gotowane kości, szpinak, a także kawa i herbata (wyłącznie woda!).

Jak karmić kota między posiłkami?

Czym karmić kota między posiłkami, biorąc pod uwagę jego krótki układ pokarmowy? W roli przekąski najlepiej sprawdzi się wysokiej jakości surowe mięso, które można podać jako nagrodę lub jako rodzaj jedzeniowej przyjemności. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić – to najlepsza karma dla kota powinna być podstawą diety, a przysmaki mogą pojawić się od czasu do czasu.   

Karma dla kota – o czym jeszcze pamiętać?

Chcąc karmić kota odpowiedzialnie, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • karma dla kociąt powinna być podawana częściej niż w przypadku dorosłych zwierząt (co dwie lub trzy godziny), ale ponieważ większość z nas przebywa w ciągu dnia poza domem, optymalnym rozwiązaniem będzie od 5 do 6 posiłków,
  • kot chętniej zje mokrą karmę dla kota w temperaturze pokojowej niż wyjętą prosto z lodówki,
  • po otwarciu karmy dla kota, należy ją przełożyć do szczelnie zamkniętego pojemnika, ponieważ jedzenie traci smak w wyniku utleniania się tłuszczu znajdującego się w karmie. 

Jeżeli masz wątpliwości jak karmić swojego kota, skonsultuj się z lekarzem weterynarii – podpowie najlepsze rozwiązania. 

Sprawdź w naszym sklepie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
body
Sklep internetowy Shoper.pl