Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Profil rasy- Jamnik

Profil rasy- Jamnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Profil rasy – Jamnik, Dachshund

Jamniki to stara, niemiecka rasa psów gończych. Niech jednak nikogo nie zmyli ich niewielki wzrost. Jamniki mają „wielki” charakter.

Historia rasy: Jamniki nazywane są z niemieckiego Dachshund. Słowo to oznacza w bezpośrednim tłumaczeniu ”pies borsuk”, czyli zwierzę o silnym ciele i krótkich nogach. Jest to niezwykle uniwersalny pies szeroko wykorzystywany w myślistwie. Oryginalnie stworzony, jako pies na króliki, doskonale schodził do nor i płoszył stamtąd schowane zwierzęta. Jest również świetnym psem tropiącym (posokowcem) i gończym.

Długość życia: około 12 lat

Rozmiar: jamnik to mały pies. Brytyjski Kennel Klub rozróżnia dwie wielkości jamników (wg wagi): standardowego (9-12 kg) i miniaturowego (4-5 kg). Natomiast w ojczyźnie jamników, Niemczech, rozróżnia się trzy wielkości psa (wg obwodu klatki piersiowej): standardowego (powyżej 35 cm), miniaturowego (30-35 cm) i króliczego (obwód poniżej 30 cm).

Wygląd: Niezwykły wygląd (długi, nisko osadzony tułów, krótkie łapy) jest przyczyną wyśmiewania jamników i przezywania ich „parówka, kiełbasa”. Mogłoby się wydawać że budowa ciała będzie stanowiła ograniczenie w poruszaniu, jednak są to niezwykle sprawne i szybkie psy. Wszystkie wielkości występują w odmianie krótkiej (gładkiej), szorstko lub długowłosej; w umaszczeniu typowym dla psów gończych od czarnopodpalanego, przez odcienie rudego do rzadkospotykanego marmurkowego (niebiesko podpalanego, szarego z żółtymi znaczeniami). Białe przebarwienia są niepożądane.

Dodatkowo jamniki wyróżniają się długimi opadającymi uszami i dużymi, ciemnymi oczami w kształcie migdałów.

Temperament: Radosny, żywiołowy jamnik jest bardzo popularny na całym świecie. Głównie, jako pies do towarzystwa. Niezmiernie przywiązuje się do opiekunów i jest bardzo oddany rodzinie, szczególnie dzieciom. Jego dusza myśliwego jest wciąż silna, więc może przekopać grządki w ogródku lub pochwalić się upolowanym kretem. Do pełni szczęścia potrzebuje odpowiedniej dawki zabaw na świeżym powietrzu.

 

Sprawdź w naszym sklepie

Bestsellery
Dr John Hypoallergenic Lamb with Rice 15 kg
Dr John Hypoallergenic Lamb with Rice 15 kg
175,00 zł
Dr John Silver Beef with Vegetables  15 kg
Dr John Silver Beef with Vegetables 15 kg
125,00 zł
Arden Grange Adult Large Breed 12 kg
Arden Grange Adult Large Breed 12 kg
245,00 zł
szt.
Dr John Puppy 10kg
Dr John Puppy 10kg
145,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
body
Sklep internetowy od home.pl